Google Reklamları

Google reklamları dijital alanda akla gelen en büyük pazarlama yöntemlerinden bir tanesidir. Google reklamları google tarafından sunulan, tıklama başına (PPC) maliyetle çalışan, çevrimiçi reklam çeşitlerinin genel adıdır. Bu reklam türünde google tarafından arama ağı reklamları, görüntülü reklam ağı, video reklamları ve uygulama reklamları hizmeti verilmektedir. Bu reklam türleri potansiyel müşterilerinize hızlı şekilde ulaşmanızı, reklam içeriğini istediğiniz gibi yönetmenizi ve düşük maliyetlerle etkili bir şekilde müşteri kitlelerine ulaşmanızı sağlamaktadır.

Reklam çalışması sırasında sunulan ürün veya hizmetler, müşterilerinize rekabet kuralları içerisinde gösterilir. Reklam gösterimi sonrası tıklanma veya telefon bağlantısı ile iletişime geçilmesi sonrası ödeme yapılır. Google reklamları, arama motoru ile işlerinizi büyütmenin en etkili yoludur. Geleneksel pazarlamada; kontrol edilmesi zor reklam modelleri ile çalışırken, google reklamları ile ürün veya hizmetler potansiyel müşterilere kolaylıkla ulaştırılmaktadır.

Neden google reklamları tercih edilir ?

Google tarafından yapılan açıklamalarda satın alma potansiyeli olan müşterilerin; satınalma işlemi yapmadan önce %85 'lik kısmı google üzerinde araştırma yapmaktadır ve bu kesimin %65 'lik kısmı google reklamlarına tıklamaktadır.

Google reklamlarının faydaları

Öncelikle google arama sonuç sayfalarından size ulaşabilecek potansiyel müşterileri yakalama şansınız, google reklamları ile çok kolaydır.

Google reklamları yönetim tarafında yapacağınız ayarlar ile yönetilmesi çok kolay bir sisteme sahiptir. İstenilen zamanlarda ve yerlerde reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Web sitesi türüne, kitle değişkenlerine ve yeniden pazarlamaya göre hedeflemeli çalışmalar yapabilirsiniz.

Farklı kitlelere uygun reklam çalışmaları hazırlayabilirsiniz. Amacınız sitenize ziyaretçi çekmek, satış rakamlarınızı yükseltmek, sayfanıza veya ürünlerinize daha fazla ilgi çekmek, markanızın daha fazla tanınması veya tercih edilmesi ise; google reklamları bu anlamda sizin bu ihtiyaçlarınıza tam olarak cevap verecektir.

Google adwords reklamlarında kelime bazlı rekabet sonucu tıklama maliyetleriniz oluşur, sayfanızın kalitesi, reklam içeriği ile seçtiğiniz anahtar kelimeler sonrası ortaya çıkan kalite puanlarınız ile rekabette fark yaratabilirsiniz. Reklamlarınızı görüntülü reklam ağlarında, video oynatma kanalı youtube üzerinde tek panelden yöneterek gösterebilir; bu süreci belirleyeceğiniz günlük bütçeler ile bütçenize uygun şekilde yayınlayabilirsiniz.

Google reklamları ölçülebilir, güvenilir ve esnek bir yapıya sahiptir. Örneğin reklam gösterim sayısını, tıklama sayısını, ilk kez ziyaret eden, tekrar gelen yada iletişime geçen müşterileri izleyebilir, çalışmalarınızı bu veriler ışığında geliştirebilirsiniz. Diğer yandan reklam çalışmanızın performansını ölçebilir, önemli istatistikleri detaylı şekilde günlük; hatta saatlik bazda takip edebilirsiniz. Google adwords ile yapılana reklam çalışmalarında reklamınızın gösterilmesi ile bütçenizde azalma olmaz, sadece reklam ile iletişime geçilmesi yani tıklama alması sonrası günlük bütçenizden eksilme olur. Google reklam çalışmalarınızı ülke, bölge, il şeklinde müşterilerin arama yaptıkları yere göre hedefleyebilirsiniz.

Google reklam çeşitleri

Google arama ağı reklamları

Bu reklam türü ençok tercih edilen yöntemdir. Reklamınız en üst sırada ilk dört içinde yada en alt kısımda son üç içerisinde gösterilir. Arama motoru reklamlarında reklamınıza tıklama olduğu takdirde ödeme yaparsınız.

Google görüntülü reklam ağı

Ürün veya hizmetlerinizi web üzerinden, mobil uygulama alanlarından veya mobil cihazlar üzerinden görüntülü reklam ağı ile yayınlayabilirsiniz. Google adwords reklamları üç milyona yaklaşan web sitesi üzerinde, 800.000 ' den fazla uygulamada görünür. Doğru hedefleme ile potansiyel müşterilerinizin olduğu yerlerde reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Google video reklamları

Görsel ve canlı reklamlar akılda kalıcıdır, müşterilerinizin iletişime geçmesini tetiklemesi açısından daha etkilidir. Google, video reklamlarınızın tıklanması sonrası size maliyet yansıtır. İlgili insanlara bu reklam çeşidi ile ulaşarak bütçenizi etkili bir şekilde kullanmış olursunuz.

Google uygulama reklamları

Uygulamanız, size ait olan uygulamanıza ilgi duyan hedef kitleye gösterilir. Google uygulama reklamları hem Android hem İOS kullanıcısına uygulamanızı tanıtmanın basit yoludur. Doğru hedef kitle seçildikten sonra, belirleyeceğiniz bütçe ile google reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Google reklamları ile hedefleme ve ölçüm

Google reklamları ile tanıtımınızı google arama sonuçlarında, google reklamlarını gösteren milyonlarca üye sitede, Youtube kanalında yada mobil uygulamaların içinde yer alan reklam alanlarında yapabilirsiniz.

Hedefleme ile ülke, il, km alanı seçebilir ayrıca; ilgi alanları, yaş gibi kriterleride seçimlerinize dahil edebilirsiniz.

Reklam başarısını ölçmek adına google reklamlarının yönetim tarafında ziyaretçi sayısı, gösterim sayısı, tıklama sayısı, tıklama başına maliyet, reklam dönüşüm oranları gibi detaylı bilgiler ile reklam başarınızı ölçebilirsiniz.

Google reklamları nasıl çalışır?

1. Adım

Reklamınızı oluşturmakla ilk adımı atmış olursunuz. Bu aşamada ürün veya hizmetinize uygun reklam metnini belirlenen ölçülerde ve ilgi çekecek şekilde oluşturmalısınız. Eğer görüntü veya video hazırlayacaksanız google tarafından belirlenen ölçülere uygun çalışmaları hazırlamanız ve uygun yazı yada seslendirme ile bu aşamayı tamamlayabilirsiniz.

2. Adım

Reklam bütçenizi belirleme aşaması. Aylık olarak harcanacak tahmini bütçe sonrası günlük harcamalarınızı saat bazında detaylı şekilde belirleyebilir hatta rekabete girme durumunda açık arttırmada % 'lik arttırma payı verebilirsiniz. Mobil yada masaüstü için bu çalışmayı ayrı bütçeler belirleyerek hazırlayabilirsiniz. Görüntülü reklam ağında maliyet belirlemede CPA (dönüşüm başına maliyet), CPC (tıklama başına maliyet), CPM (gösterim başına maliyet) gösterimlerini kullanabilirsiniz.

3. Adım

Reklam gösterim aşaması ile belirlediğiniz anahtar kelimeler ile eşleşen aramalarda reklamlarınız gösterilir. Reklamlarınız organik aramaların üst tarafında ilk dört içinde yada alt kısımda ilk üç içerisinde yayınlanır. Görüntülü reklam ağı ile yayınlanan reklamlarda ilgi, kelime yada site seçiminize uygun şekilde google reklamları gösterilir. Ayrıca yeniden pazarlama ile sitenizi ziyaret eden kullanıcılara başka sitelerde gezerken google reklam ağına dahil olan sitelerde görüntülü reklam çalışmalarınız tekrar gösterilir.

4. Adım

Daha fazla müşteriye ulaşmak için kullanacağınız google reklamları ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısı artacak bu şekilde satışlarınızı arttırma fırsatını yakalamış olacaksınız. Reklamınızın potansiyel müşterinin ilgisini çekmesi yada o anda ihtiyacı olan aramaya cevap vermesi durumunda reklamınıza tıklayacak ve bu şekilde tıklama başına maliyet ile bütçenizden azalma olacaktır. Rekabetin çok olduğu sektörlerde seçeceğiniz ajansın alanında uzman olması size çok büyük kazançlar sağlayacaktır.

İnvilon ile arama motoru reklamlarında (SEM) başarıyı yakalayabilirsiniz.

Uzman mühendis kadrosu ve iş deneyimi ile uzun yıllara dayalı tecrübesi sonucu sektörde başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyoruz. Çalışmalarımızda başarıyı yakalamak adına her projeye aynı titizlik ve detaylı çalışma ile eğiliyoruz. Projelerimizde izlediğimiz yol haritası biraz zaman alsada, başarı ile sonuçlanan çalışmaları görmek bizleri mutlu ediyor.

Önceliğimiz strateji oluşturmakla başlıyor, ilk aşamada bunu netleştiriyoruz. Kampanya hedeflerimizi ortaya koyuyoruz, bu hedeflemeyi ne kadarlık bir bütçe ile başaracağımızı paylaşıyoruz. Rakip reklamların incelenmesi ve hedef kitlenin belirlenmesi sonrası işe başlıyoruz. Sonrasında işimizle ilgili anahtar kelimelerin seçilmesi ve reklam bölgesinin tespiti. Varsa site hedeflemesi, ilgi alanları hedeflemesinin yapılması. Ardından uygun reklam gruplarını oluşturuyoruz.
Bu iki aşama sonrası reklam taslakları oluşturuluyor. Nelerin müşterilerin dikkatini çekeği düşünülerek uygun metinler hazırlanıyor. Testler sonrası son şekiller verilip reklam yayına alınıyor. Bundan sonrası dönüşlere göre sürekli iyileştirme evresi devreye giriyor.

Bu son aşamada performans sürekli takip ediliyor, reklam sürekli bir değerlendirmeye tabi tutuluyor, kalite puanı ve maliyetler analiz ediliyor. Reklam sıralamaları ve bütçe uygunluğu değerlendirilerek müşteriler ile paylaşılıyor. Burada dikkatinizi çekmek istediğimiz nokta google reklam yönetimi sırasında harcayacağınız her liranın bizim ne kadar değerli olduğunu bilmeniz ve işin sonunda kazançlı çıkmanızı sağlayacak çalışmaları başarılı şekilde tamamlamak olduğunu bilmeniz. İnvilon bilgi teknolojileri şeffaf, güvenilir ve dönüşümü yüksek google reklamları ile tercih edilen bir marka değerine sahiptir. Verilen hizmetler web tasarım sonrası SEO ve Google Reklamları ile devam etmekte ve müşterilerimiz ile sürekli iletişim halinde olmaktayız.